خانه / پزشکی و سلامت / کارهایی که اگر پرخوری کردید باید انجام بدهید!

کارهایی که اگر پرخوری کردید باید انجام بدهید!

حتما برای شما پیش آمده که بعد از پرخوری و مصرف مقدار بیش از حد نیاز مواد غذایی دچار مشکلاتی از قبیل تاخیر در هضم غذا و یا مختل شدن فغالیت های طبیعی بدنتان شده باشید. ورزش پس از خوردن بیش از حد می تواند در حقیقت به هضم عذا کمک کند، پمپاژ و گردش خون شما را بهبود ببخشد و کمی انرژی برای فعالیت های روزانه به شما بدهد. متخصصان تغذیه پیشنهاد می کنند هنگام مصرف بیش از حد غذا ورزش کنید.

 

 تمرینات یوگا 

هنگامی که معده شما پر از غذا است ورش و تمرینات شدید ممکن است باعث بروز آسیب و مشکلاتی در سیستم گوارشی و تنفسی شما شود. اما تمرینات یوگا می تواند با تعت تاثیر قرار دادن مکانیسم سوخت و ساز بدن شما، طی چند دقیقه متابولیسم شما را بالا برده و باعث هضم هرچه سریعتر غذا و به تبع آن کاهش فشار در سیستم گوارشی شما گردد. همانطور که می دانید تمرینات یوگا از تکنیکهای تنفسی مختلفی بهره می برند که می تواند بدون حرکات شدید ورزشی آسیب زا به بهبود عملکرد ارگان های داخلی بدن از جمله سیستم گوارشی کمک کند. پیشنهاد ما این است که در این مورد به متخصصان این ورزش مراجعه نمایید.

پیاده روی

پیاده روی یک روش آسان برای هضم غذای شما این است که بعد از خوردن غذای پر کالری، پیاده روی کنید. مقدا پیاده روی کاملا بستگی به شرایط هر فرد دارد اما حتی پیاده روی کوتاه در پیاده روهای اطراف خانه شما می تواند به تنظیم سوخت و ساز بدن شما کمک کند. تحقیقات نشان داده است که میزان مصرف کالری در حالت راه رفتن با هماهنگی دستها و پاها قابل مقایسه با دویدن آرام است. درصورت توانایی فرد، دویدن های سریع و کوتاه در کنار دویدن یا پیاده روی  آرام و ترکیب این دو حالت یکی از بهترین راههای از دست دادن و کم کردن چربی های شکمی است.

رژیم غذایی مناسب

استفاده از مواد غذایی فیبر دار در کنار وعده غذایی اصلی تان می تواند به هضم غذا کمک کند. مواد غذایی حاوی فیبر به کمک فیبر موجود در آنها غذا را راحتی به سمت روده حرکت می دهند و از بروز مشکلات روده نیز جلوگیری می کنند. اغلب مواد غذایی حاوی فیبر از بروز مشلات معده نیز جلوگیری می کنند. به طور مثال مواد غذایی حاوی جو به جلوگیری از مشکلات ریفلاکس معده و بازگشت اسید معده کمک می کنند.

در کنار موارد فوق، بهبود سبک زندگی و خودداری از مصرف بیش ازحد وعده های غذایی آماده می تواند کمک شایانی به سلامت سیستم گوارشی شما کند.

 

تهیه و تنظیم تیم سلامت دلگشا

 

 

 

 

5+

درباره‌ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *