خانه / پزشکی و سلامت / گیاه درمانی و طب گیاهی / شبدرشیرین یا ینجه زرد

شبدرشیرین یا ینجه زرد

شبدر شیرین (یونجه زرد) برای مصارف دارویی خود ارزشمند است زیرا گل های آن حاوی اسیدهای کومارینیک است.

کومارین ماده فعال در داروهای ضد انعقاد تجویز شده (داروهای کاهش دهنده خون) است. حضور آن در شبدر شیرین باعث کاهش التهاب و تورم با افزایش جریان خون بین قلب و رگ ها می شود.

به عنوان یک داروی گیاهی، شبدر شیرین در درمان کبودی، هموروئید  استفاده می شود. خواص درمانی آن در بهبود زخم در آزمایشات انجام شده در حیوانات تأیید شده است.

زمانی که این گیاه به عنوان چای مصرف می شود می تواند ناراحتی در پاها را کاهش دهد.

این گیاه همچنین از درمان های سنتی التهاب ورید، لخته های خون و تراکم غدد لنفاوی پشتیبانی می کند. به عنوان مثال، زمانی که شبدر شیرین به صورت خارجی اعمال می شود می تواند باعث بهبودی کبودی ها شود و تورم هموروئید را کاهش دهد.

عوارض مصرف یونجه زرد یا شبدر شیرین

مصرف طولانی مدت دوزهای بالای شبدر شیرین باعث سردرد و بی حسی و کرختی می شود. در موارد جداگانه، آسیب موقت کبد می تواند ایجاد گردد. این عوارض جانبی هنگامی که درمان متوقف می شود، ناپدید می شوند.

تداخل دارویی یونجه زرد

اگر چه شبدر شیرین هیچ تداخل مشخص شده ای ندارد اما داروهای تجویزی حاوی کومارین می توانند به طور معکوس با سایر داروهای تجویزی همچون رقیق کننده های خون،آسپرین و داروهای قلبی تداخل داشته باشند. افرادی که دارو مصرف می کنند قبل از آغاز مصرف شبدر شیرین باید با پزشک خود مشورت نمایند.

کومارین همچنین می تواند باعث ایجاد نقص به هنگام تولد و خونریزی در جنین شود. بنابراین، استفاده از شبدر شیرین باید در دوران بارداری اجتناب شود.

3+

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

زنجبیل

زنجبیل این ریشه محبوب به عنوان یک گیاه دارویی مشهور در نقاط مختلف جهان مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *